vyhľadaj
Benka Martin

Benka Martin


Maliar, grafik a ilustrátor

Narodil sa v roku 1888 v Kostolišti a zomrel v roku 1971 v Malackách.

V rokoch 1909-1913 študoval na súkromnej krajinárskej škole A. Kalvodu v Prahe. V Prahe si založil ateliér a tvoril tu až do roku 1939.
Martin Benka bol veľmi tvorivý a scestovaný umelec. Každoročné podnikal štúdijné cesty do zahraničia - Talianska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Belgicka, Maroka, Ruska a pod.
Ako prvý slovenský umelec vystavoval v roku 1926 na XV. výstave umenia v Benátkach. Vystavoval aj na Svetovej výstave v Paríži, kde získal významné ocenenie za obraz Krajina z Terchovej.
V roku 1939 odišiel do Martina a na Oddelení kreslenia a maľovania SVŠT v Bratislave pôsobil ako profesor.
Vytvoril desiatky knižných obálok a ilustrácii. Je autorom návrhov na gobelíny a divadelných scén. V roku 1964 venoval štátu kolekciu svojich obrazov (okolo 5 000 diel), ktorá sa stala zakladajúcou zbierkou Múzea Martina Benku.
Počiatočným východiskom pre svoju tvorbu Benka videl v programe secesného impresionizmu a tento umelecký prejav sa vlastne tiahne celým jeho výtvarným dielom. Keďže študoval a žil dlhší čas v Prahe bol to umelec, ktorý sa prikláňal k stredoeurópskej kultúre a vo svojej výtvarnej koncepcii nehľadal nevyhnutne slovenský fenomén. A napriek tomu alebo práve preto ho odhalil oveľa naliehavejšie a presvedčivo. V jeho výtvarnom presvedčení je spätosť človeka s prírodou fatálna a nezvratná.
Dôraz je kladený na kompozičnú disciplínu - figurálnosť na výtvarnej ploche je viacplánová a v diaľke ju dotvára prírodný horizont ako symbol prirodzeného životného priestoru človeka.
Výtvarný koncept jeho obrazov je determinovaný hravou, ale citlivou kombináciou farieb hnedej, bielej, fialovej alebo tmovozelenej, ktoré v dokonalej súhre pripomínajú secesnú dekoráciu.
Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach galérii a múzeii v Bratislave, v Prahe, v Martine a pod.
Vystavoval na samostatných aj na kolektívnch výstavách v Prahe, Košiciach, Bratislave, Benátkach, Helsinkách, Berlíne, Teheráne a pod.