vyhľadaj
Senufo

Senufo


Je to kmeň patriaci k najaktívnejším v umeleckom centre západnej Afriky.
Obývajú časť Mali, Burkina Faso až k Pobrežiu Slonoviny.
Vyrábajú masky a sochy rôznych štýlov predovšetkým z dreva a podobne ako ostatné kmene Nigerskej panvy aj oni ich spracúvavajú do konečnej podoby napríklad leštením alebo farbením na čierno.
Najčastejšie sa vyskytujú plastiky - manželské páry predkov, ktoré sú časté aj u iných kmeňov. Ich tvar a štylizácia sú do určitej miery ovplyvnejné prácou susedných kmeňov konkrétne Baulov, ale samozrejme aj tu platí poznatok, že typograficky a ikonograficky sa v africkej kultúre nedá striktne nič zovšeobecňovať a každý kmeň a jeho kmeňový umelec tvorí indiviuálne na základe spoločenskej objednávky a potreby kmeňa.
Sošky Senufov plnia rôzne funkcie. Ženská postava sediaca na malom stolčeku (stolček je znakom vysokého postavenia v kmeni a vlastnili ho len vysokopostavený hodnostári) plní funkciu matky rodu alebo fetiša plodnosti.
Rovnako ako aj u iných kmeňov aj Senufovia majú svoje kmeňové obrady, iniciáčné školy a tejné bratstvá nazývané Lo. Tieto strážia kmeňové kultové masky tzv. kpelie používané pri iniciácií.
Senufovia radi kombinujú masky s hlavou zvieraťa (byvola, paviána a pod.)s ľudskou tvárou alebo telom. Tieto masky používajú zväčša tajné bratstvá tzv. Lodon a ich úlohou je zaháňať démonov.
Žena

Žena

Plastika
Drevo, trs, dekorované
Výška 55 cm

Cena na vyžiadanie
Dvere

Dvere

Úžitkové umenie
Drevo,kov, dekorované
Výška 117 cm
Šírka 65 cm

Cena na vyžiadanie