Kompánek Vladimír
Maliar, grafik a sochár
Narodil sa v roku 1927 v Rajci.
Študoval na Reálnom chlapčenskom gymnáziu v Žiline. V rokoch 1949-1954 študoval na VŠVU v Bratislave najskôr grafiku a neskôr na oddelení figurálneho sochárstva u prof. J. Kostku. Patrí k členom Skupiny Mikuláša Galandu.
V jeho rannej tvorbe prevláda figurálny motív predovšetkým vidieckych žien. Dôraz je kladený predovšetkým na jednoduchý obrys plastiky a jej kompatibilitu, a hoci sú jeho vidiečanky tvarovo robustné a pevné , výrazovo sú ich postavy jemné ba až graciózne.
Pod vplyvom umeleckej tradície sa jeho výtvarný a sochársky prejav sústreďuje predovšetkým na ľudovú architektúru a insitné umenie. Pracuje predovšetkým s drevom a jeho rozmerné a monumentálne skulptúry a znakové reliéfy z tohto obdobia sú naprojektované ako kompaktná súčasť prirodzene-prírodného priestoru, o čom svedčia aj niektoré výstavy pod holým nebom (Montreál, Osaka, Piešťany).
Koncom 60- tych rokov vytvoril svoje prvé drevené subtílne sošky svojím tvarom a žiarivou farebnosťou evokujúce hračky, hoci nimi rozhodne nie sú.
Začiatkom 70-tych rokov sa do jeho tvorby dostávajú motívy slovanských kultových tradícii - zimných fašiangov, rozjarenej chasy bizarných bábiek, huslistov a turoňkov ,ktorí zaujali pevné miesto ako v jeho sochárskom tak aj maliarskom prejave.
Vladimír Kompánek vystavoval na samostatných a aj kolektívnych výstavách v Bratislave, Montreáli, Osake, Piešťanoch, Prahe, Benátkach a inde.