Gurunsi
Gurunsi nie je ani tak pomenovanie kmeňa ako skôr spoločenstva, ktorým sa spoločne nazývajú kmene Léla, Nunuma alebo Nuna, Winiama, Sisala, Nankana a Kaséna. Tieto kmene obývajú rozsiahlu oblasť Burkina Faso - medzi Čiernou a Červenou Voltou (kmene Kaséna a Sisala žijú v susedstve s Ghanou) a spoločne používajú reč Gur.
Mnoho členov týchto kmeňov považuje pomenovanie Gurunsi za hanlivé a preto preferujú meno svojho etnika.
Ľud Gurunsi žije v dedinských komunitách a zaoberajú sa farmárčením.
Gurunsi veria v najvyššiu bytosť
Yi, ktorá má spravidla postavenú svätyňu v centre dediny a je vtelená do masky s názvom
Su, ktorá je najstaršou posvätnou maskou komunity. Maska chráni komunitu pred nepriateľmi ako aj zdravie a plodnosť žien.
Majoritnými výrobcami masiek sú komunity Léla, Nunuma a Winiama.
Typologicky sú masky veľmi rôznorodé. Vyrezávané sú z dreva a reprezentujú ducha buše. Veľmi frekventované sú zoomorfné masky - antilopa, byvol, divé prasa ,hyena, had.
Rovnako časté sú aj rozmerné kompozitné (plank) masky, ktoré sú bohato farebne dekorované - malými čiernymi, červenými alebo bielymi trojuholníkmi. Oči masiek sú okrúhle farebne podobné ako trojuholníky. Na veľkých kompozitných maskách sú zobrazené geometrické vzory a nesú sériu nadol smerujúcich hákov. Celkový pohľad ukončuje týčiaca sa figúra.
Niektoré komunity ako napríklad Winiama nefarbia svoje sochy a masky, ale pokrývajú ich len vrstvami sadzí z ohniska. Práve tieto masky symbolizujú zlomyseľných a nepredvídateľných duchov buše, ktorí sú v ľudskej podobe špinaví a neupravení, preto si ani ich masky nezaslúžia dekorovanie a celkovú každoročnú starostlivosť.
U Gurunsi je figurálne umenie oveľa viac privátne a tajomné než príprava masiek. Sochy sú uchovávané v súkromí domovov alebo vo svätyniach.